Не руш! Не ріж! Не убивай!
Леся Українка “Лісова пісня”
Мета Всеукраїнської кампанії Київського еколого-культурного центру (КЕКЦ) “Йдемо до Європи – будуємо заповідність” – посилення режиму заповідності об’єктів ПЗФ, створення нових ПЗФ з метою охорони біорізноманіття та природних еволюційних процесів, захисту права дикої природи на свободу та автономність.
А. Законотворча діяльність
– 20 червня Верховна Рада України ухвалила у першому читанні законопроект про заборону джипінгу в ПЗФ, розробленого Міндавкілля України та КЕКЦ.
– За матеріалами КЕКЦ Київська міська рада, Кіровоградська та Житомирська обласні ради прийняли рішення про заборону джипінгу в об,єктах ПЗФ.
Б. Створення нових заповідних об’єктів
– Протягом року за матеріалами КЕКЦ створено 43 заповідних об’єкта у Київській, Черкаській, Чернигівській, Житомирській областях.
В. Пропагандистська робота
1. КЕКЦ провів 5 прес-конференцій та 4 пикета на захист заповідних об,єктів, опублікував понад 50 матеріалів у ЗМІ на захист заповідних об’єктів.
2. КЕКЦ видав 2 книги, присвячені заповідній справі та охороні дикої природи:
– книгу В.Є.Борейка “Священні гаї, заповідність та охорона біорізноманіття”;
– книгу “Американська ідея дикої природи”, вип. 2.
3 КЕКЦ видав 3 випуски Гуманітарного екологічного журналу- №№ 1,3,5 за 2024 р., присвячених заповідності та правам дикої природи.
Г. Судова діяльність
1. У 2024 р. КЕКЦ вів суди на захист заповідних об’єктів, 3 з яких були виграні Подано до суду 4 нових позови на захист заповідних об’єктів.
– 21 травня КЕКЦ виграв справу в Обухівському районному суді проти рейдерів, які незаконно захопили ліс та майбутній заказник “Печера Геонавт” у Київській області.
– 30 травня КЕКЦ подав позов до суду проти Держгеонадра України, яка незаконно віддала пралісову пам’ятку природи “Макове болото” у Рівненській області під розробку торфу.
– 1 липня КЕКЦ виграв суд проти забудови майбутнього заказника “Гончарівська гора”.
– 17 липня КЕКЦ, разом з прокуратурою, виграв суд на захист від будівництва майбутнього заказника “Озеро Вирлиця”.
– 25 вересня КЕКЦ виграв суд першої інстанції на захист Мархалівського лісу, що входить у Смарагдову мережу.
– 8 жовтня КЕКЦ, спільно з прокуратурою, розпочав суд на захист київського заказника “Деснянські луки”.
– 12 грудня КЕКЦ розпочав суд проти Київради на захист заповідних об’єктів.
Д. Науково-дослідна робота
1. КЕКЦ провів у Київській, Житомирській, Черкаській, Полтавській, Чернігівській, Вінницькій областях та м. Києві областях понад 60 експедицій з пошуку місць зростання рідкісних видів рослин з метою їхнього заповідання.
Е. Громадські кампанії
1. КЕКЦ провів кампанії :
– 20 травня КЕКЦ виступив проти спроб київських пожежників незаконно створити пожежну водойму на заповідній Лисій горі.
– 1 червня КЕКЦ розпочав кампанію з покарання чиновників КМДА, винних у знищенні заповідного Оболонського острова у Києві.
– 1 червня КЕКЦ почав кампанію проти секретаря Київради Бондаренко та депутатки Київради Лимар, які розробили та пролобіювали рішення Київради, яке заблокувало заповідання у Києві.
-11 грудня КЕКЦ, спільно з ГО “Екозагін”, відстояв пам’ятку природи “Вікові дуби” у Києві від забудови.
-18 грудня КЕКЦ почав кампанію проти незаконного ” лікування” заповіданих вікових дерев у Києві.
Ж. Оперативна робота
1. Протягом року КЕКЦ перевірив стан 15 заповідних об’єктів у Київській, Черкаській областях та м. Києві. За матеріалами перевірки було порушено 9 кримінальних справ.
– 9 січня,за зверненням КЕКЦ, прокуратура порушила кримінальну справу щодо незаконних рубок у Ташанському парку-пам’ятнику садово-паркового мистецтва в Київській області.
– 27 січня, за зверненням КЕКЦ, прокуратура розпочала розслідування по факту незаконного розпоювання пам’ятки природи “Ліс біля села Крячки” в Київській області.
– 15 травня Бориспільська прокуратура порушила кримінальну справу за зверненням КЕКЦ у зв’язку з незаконними рубками в Білоозерському національному парку.
– У червні, за матеріалами КЕКЦ, Оболонська прокуратура м. Києва відкрила кримінальну справу по факту знищеннюя природи заповідного Оболонського острова.
– 2 червня КЕКЦ знайшов незаконне рубання у заповідній зоні Білоозерського національного парку. Бориспільська прокуратура, за матеріалами КЕКЦ, порушила кримінальну справу.
– 28 червня КЕКЦ, спільно з поліцією, взяв участь у розслідуванні незаконної забудови київського заказника “Деснянські луки”. За фактом забудови порушено кримінальну справу.
– 25 жовтня КЕКЦ виявив у Білоозерському національному парку нові незаконні рубки, порушено кримінальну справу.
– 15 листопада, за матеріалами КЕКЦ, прокуратура порушила кримінальну справу щодо незаконної забудови заповіданого Жукова острова.
– 5 грудня КЕКЦ виявив нові незаконні рубки у Білоозерському національному парку. За цим фактом порушено кримінальну справу.