В умовах сьогоднішніх реалій – високих цін на енергоресурси та їх нестачі, одним з пріоритетів у напрямку енергобезпеки та енергонезалежності держави є створення ринку біопалива. Для цього Україна має потужний ресурс – розвинутий агропромисловий комплекс.
Побічні продукти агросектору та деревообробної галузі слугують сировиною для виробництва біологічного пального, за рахунок якого, згідно з дослідженням Держенергоефективності, можна замістити близько 9 млрд кубів природного газу. Окрім цього, створення ринку біопалива дасть потужний поштовх розвитку галузі, а з нею й економіки в цілому.
Створення даного ринку повинно базуватися на біржовій торгівлі, адже вона побудована на принципах прозорості, відкритості, доступності та конкурентності, що забезпечують доступ до торгів всіх учасників ринку незалежно від місця їх перебування та формування справжньої ринкової ціни на товар.
Великий досвід у створенні енергетичних ринків має Українська енергетична біржа й ним можна скористатися при створенні сформованого ринку біопалива. Про це зазначає заступник генерального директора УЕБ Костянтин Шевчук. В цьому напрямку вже зроблені певні кроки й проводиться робота. У січні 2024 року біржа підписала меморандум про співпрацю з Держенергоефективності. Це допоможе створити відповідні законодавчі та практичні умови для реалізації проєкту.
Запуск ринкового механізму торгівлі біопаливом допоможе забезпечити наступне:
– рівний та легкий доступ до сировини;
– чіткі правила, які будуть однаковим для всіх учасників ринку;
– справедливе та обґрунтоване формування ціни;
– поставку сировини у завчасно затверджені часові проміжки згідно з узгодженим графіком поставок;
– гарантії на виконання договорів;
– стандартизацію процесів;
– зростання обсягів виробництва біопалива, а у перспективі – розвиток українського підприємництва та нових біоенергетичних проєктів.
«Біржова торгівля – це запорука прозорого та відкритого ринку де кожен може продати чи купити ресурс за його справжньою ціною. Також це майданчик для поглиблення торгових зв’язків між покупцем та продавцем, що сприятиме їх економічному розвитку, розширенню виробництва, створення нових робочих місць, а відтак розвитку галузі в цілому», – зазначив Костянтин Шевчук.